Alates 2011 aasta hooajast pakume loodushuvilistele matka Sarve poolsaarele koos matkajuhi Urve Merendiga alguse ja lõpuga Heltermaa Käsitöömajast.

Matka kestvus kuni 3 tundi.
Matka hind 40.- eurot (Kui osalejaid on rohkem, siis on hind inimesele soodsam).

Registreeri matkale: tel. 5150319 või kasitoomaja@gmail.com

Heltermaa sadama külje all Soonlepa lahe soojades vetes mõnuleb  üks Hiiumaa kaunimatest paikadest – Sarve poolsaar. See on paik, mida igaühel külastada tasub ja kõige parem on seda taha jalgsi. Siis saad selle õige Sarve tunde kõige ehedamalt kätte.

Sellist ökosüsteemi nagu siin on maailmas vähe leida. Kiviklibude vahel ja kohati üsna paljal paepealsel kasvavad toredad kased, mõned kõverikud, teised päris puumõõtu, mändidest ja kadakatest rääkimata. Eriti kaunid on lookaasikud sarve idaranniku rannavallidel.

Sarve poolsaare taimestik on liigirikkam kui arvata oskad ja vähemakt paarkümmend nendest on kaitsealused. Isegi paljud head loodustundjad pole näinud sõnajalgtaimede hulka kuuluvaid pruuni ja müürraunjalga, aga ka lihtsad kevadised murulauguväljad, valge kukeharja vaibad või läikivad särasambliku lapikesed panevad paljunäinud matkaja seisatama.

Et rohttaimestik kohati väga hõre, tunnevad samblad ja samblikud end siin eriti hästi. Haruldasemad nendest on turd-lühikupar ja vask-porosamblik.

Kui sind samblike uurimine ei köida, leiad siin juba maikuus õitsvaid hallkäppi, suve jooksul aga ka kaunist kuldkinga, punast tolmpead, neiuvaipa, jumalakäppa ja mitmeid teisi iludusi.

Märkimisväärne on poolsaare põõsaste liigirikkus. Kukerpuud ehk meie keeli paaburitskid, kuslapuud, tuhkpuud, verevad kontpuud, tuhkpihlakad, magesõstrad ja muidugi kadakad, mõned turritavad, teised maadligi, nii kuidas tuul ja meri neid kasvada lasevad.

Sarve poolsaare moodustab aluspõhjaline Siluri ladestu paekivi, mis ida- ja lõunarannikul taaskord üllatusi pakub. Seal puudub pinnakiht täielikult ja mitmesaja miljoni vanused kivistised, mõned suured kui köögipõrand, end imetleda lasevad. Pilk merele maksab omakorda miljoni: seal näed täies hiilguses peaaegu kõiki Väinamere laidusid, mis mõned päris jalgsi kättesaadavad.

Mitte ainult loodus pole Sarve poolsaarel omanäoline. Ka Sarve küla ja selle inimesed on kohtumist väärt. On  ju poolsaar kaua aega olnud saar, Hiiumaast eraldi ja nii on siin välja kujunenud oma murdeline keelepruuk ja külaelu.

Sarvet võiks veel kaua kiita, aga kõige parem on, kui tuled ise ja vaatad kõike oma silmaga.